Kukiz: Z całą pewnością nie będę głosował za taką ustawą
We wtorek sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy 1846, który przewiduje, że pracodawca miałaby możliwość żądania od pracownika informacji, czy jest zaszczepiony na COVID-19.
Poselski projekt ustawy złożyła w Sejmie grupa posłów PiS. Projektowi mocno sprzeciwia się Konfederacja, ale także część polityków z obozu rządzącego.
5 stycznia na Komisji Zdrowia odbyło się w tej sprawie wysłuchanie publiczne. Z 71 wypowiadających się podmiotów tylko jeden poparł wprowadzenie ustawy segregacyjnej. Wszyscy pozostali byli temu przeciwni.
Kukiz: Nie poprę ustawy o "weryfikacji szczepień" na COVID
W środę o swoje stanowisko w sprawie ustawy 1846 pytany był na antenie Radia WNET Paweł Kukiz. Poseł K’15 zaznaczył, że nie ma możliwości, aby poparł taką regulację. – Na pewno nie będę za, a czy się wstrzymam, czy będę przeciw, jeszcze rozważę – mówił Kukiz.
Polityk powiedział, że sam jest zaszczepiony, ale nie będzie nikogo do tego zmuszał. Kukiz zwrócił uwagę, że regulacja będzie w praktyce nie do wyegzekwowania i jest sprzeczna z podstawowymi zasadami wolności.
– Powinniśmy kierować się chrześcijańską zasadą, że Pan Bóg dał ludziom wolną wolę i rozum. Nie można ustawowym nakazem zmusić ludzi do tego typu zachowań – powiedział Kukiz. Dodał, że każdy powinien sam zrobić sobie bilans zysków i strat związanych z przyjęciem szczepienia na COVID.
Projekt Konfederacji – Stop segregacji sanitarnej
Przypomnijmy, że pod koniec czerwca ubiegłego roku politycy Konfederacji zaprezentowali projekt ustawy "Stop Segregacji Sanitarnej”. Istotą regulacji jest uniemożliwienie dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19.
W głosowaniu sejmowym pod koniec 29 października 397 posłów opowiedziało się przeciwko uzupełnieniu porządku obrad o procedowanie tego projektu. Za a wprowadzeniem projektu do porządku dziennego i przeprowadzeniem pierwszego czytania opowiedziało się oprócz posłów Konfederacji także 13 posłów z klubu PiS, 1 z Koalicji Polskiej oraz 1 z koła Polskie Sprawy – łącznie 25 głosów. Ponadto 9 posłów PiS (oraz 3 Kukiz’15) wstrzymało się w tej sprawie od głosu.